Kereste Fiyatlarının 2019 Yılında Artış Sebepleri

2018 ve 2019 yılı ahşap kereste fiyatlarını % 80 e varan artışların yaşandığı bir yıl oldu.
Bu artışı tetikleyen bir çok sebep vardı.Bu sebeplerden başlıcaları ;
Ukraynanın tomruk ihracatını yasaklaması
İnşaat sektöründeki ahşap talep hacmi
Sanayi üretiminin artması, ekonominin büyümesi
Ahşap Palet ve ahşap kasa, sandık ( ahşap ambalaj) sektöründeki büyüme
 
Kereste dolayısıyla başta ahşap palet olmak üzre tüm orman ürünlerindeki artışın en önemli sebebi Ukraynanın tomruk ihracatını kısarak,  daha katma değerli ihracat yapabilmek amacıyla, bitmiş ahşap ürünü, kereste ihracatını teşvik etmesiydi. Benzer yaklaşımlar hammadde sahibi birçok ülker tarafından yapılabilmektedir.Bu durum Türkiye gibi tomruk ve kereste ithal eden ülkelerdeki  başta, inşaatlık kereste fiyatlarını, ahşap palet fiyatlarını kereste fiyatlarını, Doğramalık silinmiş ahşap kereste fiyatlarını  ve ahşap lambiri fiyatlarını, dolayısıyla tüm Orman ürünlerinin fiyatlarının artmasına sebep olmuştur.
 
Önemli bir sebep de  bir sebep de inşaat sektöründe gerek inşaatlık kereste olarak gerek yapı malzemesi olarak ahşap kerestenin tercihin artmış olmasıdır. Yurtiçinde ahşap ve kerestenin  hem doğallığı hem görselliği sebebiyle artık daha çok tercih edilmektedir. İnşaat sektörüde durağan gibi gözüksede , ulaştığı büyük hacimden kaynaklanan ahşap kereste talebi devam etmektedir.
 
Genel olarak Türkiye ekonomisinin özellikle 2017 son çeyrekte %11,1 bulan yüksek büyüme tüm ekonomik alanlarda mevcut ahşap, kereste, OSB, plywood, lambiri, inşaatlık kereste, ahşap euro palet kerestesi taleplerini yükseltti.
 
Ahşap palet, ahşap sandık, ahşap kasa özetle ahşap ambalaj  sektöründe,  yukarıda bahsettiğimiz ekonominin büyümesi sebebiyle firmaların en temel ihtiyacı olan, lojistik zincirinde çok temel bir araç olarak kullandıkları, ahşap palet kerestesine, ahşap palet lere olan talepleri arttı.Özellikle Ahşap Euro palet, ahşap cp palet lere ve 80×120 ve 100×120  gibi standart taleplere olan talep artışı, ahşap palet kereste fiyatlarına dolayısıyla , kereste fiyatlarına ve dolayısıyla inşaatlık kereste, silinmiş doğramalık kereste  , lambiri, gibi diğer kereste fiyatlarında da %70-%90 lara varan artışlara sebep oldu.
 
Ahşap palet bilindiği  üzre her firmanın ürünlerini üzerine koyarak lojistik elleçlemesini kolaylaştırdığı temel bir ihtiyaç. Kereste fiyatların bu şekilde hızlı artması, ahşap palet fiyatlarındada benzer bir artışlı sağlayamamıştır bu durum karlılık ve hammadde tedarik sorunlarına yol açmaktadır. Kereste fiyatlarındaki artışı müşterilere şeffaflıkla çok iyi anlatıp,  herkes için sürdürülebilir ahşap palet fiyatlarını dengelemek hem tedarikçi hemde müşteri içni şart olmuştur.
 
Temenimiz 2018 yılının kereste fiyatlarındaki artışın makul seviyelerde durmasıdır. Diğer türlü 2018 yılı ahşap sektörü, özellikle ahşap palet sektörü için zorlu geçecektir.

DİĞER HABERLER

Euro Paletin Gelişim HikayesiMar 16, 2019

Euro palet in ortaya çıkışı her şeyden önce bir temel ihtiyacın karşılanması amacını güdüyordu.İhtiyaçlar, icatın anasıdır denir ve çoğu zaman, dünyayı, daha basit ve işlevsel bir yer haline getiren, basit fakat fayda sağlayan şeylerdir.
Devamı

Ahşap İnşaatlık Kerestenin AvantajlarıMar 2, 2019

Ahşap inşaatlık kereste İnşaat Yapı malzemesi olarak, açıkçası ortak, tarihsel bir tercihtir. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, alüminyum gibi metaller veya farklı mühendislik ürünleri lehine Ahşap inşaatlık kereste den uzaklaşıldı.
Devamı

Sıfır Ahşap Palet Üretimi veya Palet İmalatıŞub 23, 2019

Sıfır Ahşap palet Üretimi ve imalatı Türkiye de çok az firma tarafından hakkıyla yapılabilen bir üretimdir.
Devamı

BİZE ULAŞIN

Gönder